V meste Krupina sa už tretíkrát uskutočnila spomienka na ľudí, ktorí zahynuli počas holokaustu a boli obeťami rasových a protináboženských perzekúcií. Nezabudnutí susedia je celoslovenské podujatie a spomienka na tých, ktorí zahynuli počas obdobia najmä II. svetovej vojny či už na území Slovenska, alebo boli vyvezení do nemeckých vyhladzovacích koncentračných táborov.
Podujatie sa začalo o 10.00 hod. dňa 9. septembra 2024 v Evanjelickom a.v. kostole v Krupine. 9. september si pripomíname ako Deň obetí holokaustu a rasového násilia, pretože v roku 1941 bol práve prijatý tzv. židovský kódex, ktorý koncentroval dovtedy viaceré zákony namierené na obmedzenie ľudských a občianskych práv Židov na Slovensku. Na úvod všetci prítomní povstali a minútou ticha si uctili obete holokaustu a potom sa hosťom, obyvateľom Krupiny, ale aj žiakom ZŠ JCH v Krupine a žiakom ZŠ EMŠ v Krupine, študentom Gymnázia Andreja Sládkoviča a Strednej odbornej školy obchodu a služieb prihovoril zborový farár Ev. a.v. cirkevného zboru v Krupine Mgr. Miroslav Dubek. Vo svojich slovách vysvetlil čo je to holokaust, pripomenul prečo sa také niečo mohlo stať, rovnako spomenul, že nielen počas vojny, ale aj po vojne, nová totalita (pod vládou komunistickej strany) ponechala a plnila nepohodlnými ľuďmi koncentračné tábory a posielala nevinných ľudí na smrť. Hovoril o dôležitosti hľadania pravdy a jej obhajoby. Pripomenul, že aj dnes je veľké nebezpečenstvo opakovať zločiny minulosti, odmietať pravdu a presadzovať lož.
Zo záznamu sa prihovoril preživší holokaustu dr. Ivan Kamenec, ktorý sa aj ako historik profesionálne venuje holokaustu, potom sa aktuálne prihovoril básnik, spisovateľ a kazateľ Cirkvi bratskej Daniel Pastirčák a napokon sa pomodlil s chválou a vďakou Pánovi židovský rabín Michael Kapustin. Potom siedmi predstavitelia spoločenského života v meste Krupina prečítali mená tých, ktorí zahynuli počas holokaustu – každý po desať mien z územia Slovenska a tých, ktorí sa stali záchrancami ohrozených (Mgr. Miroslav Dubek, Mgr. Mária Dubeková – námestná farárka v Krupine, ďalej Mgr. Maroš Skopal – poslanec Zastupiteľstva BBSK a riaditeľ ZŠ EMŠ v Krupine, Mgr. Oľga Búryová – poslankyňa MsZ v Krupine, Mgr. Anna Surovcová, poslankyňa MsZ v Krupine, Mgr. Mária Rievaj – učiteľka Gymnázia Andreja Sládkoviča a dr. Michal Šalaga – dozorca Ev. cirkevného zboru v Krupine). 10 mien obetí holokaustu z Krupiny prečítal dr. Miroslav Lukáč, historik Múzea Andreja Sládkoviča v Krupine. Každý z čítajúcich položil na stôl kamienok a zapálil sviečku ako spomienku a pamäť na tých, ktorí zahynuli počas holokaustu z územia Slovenska i z Krupiny.
Počas podujatia interpretáciou hudobných diel slovo doplnil organista DiS. art. Matej Svoreň. Podujatie zároveň pripomína takmer 140 Krupinčanov, ktorí počas II. svetovej vojny zahynuli kvôli rasovým alebo náboženským dôvodom.
Dr. M. Lukáč