E-mail: krupina@krupina.sk | Tel.: 045 55 50 311 | Vlajka na prepnutie od jazyka EN  Newsletter  RSS| Mapa stránok |  Úradná tabuľa | 
Mesto Krupina

Partnerské mestá

NEPOMUK
Štát:
  Česká republika
Hlavné mesto: Praha
www: www.nepomuk.cz

Mesto Nepomuk o celkovej rozlohe 1278 ha, leží v ekologicky čistej krajine 35 km juhovýchodným smerom od Plzně na medzinárodnej ceste E49 (Karlovy Vary - Plzeň - České Budějovice) V tesnej blízkosti sa nachádza priľahlá časť mesta - Dvorec, kde je vlaková zastávka železničnej trate č. 190 České Budějovice - Plzeň a Nepomuk - Blatná. Mesto má v súčasnej dobe 3.518 obyvateľov v celkom 887 popisných číslach s priemerným vekom 38 rokov.

Mesto je vybavené mestským vodovodom, plynofikáciou, kanalizáciou (ČOV 2x), kábelovou televíziou, je tu pošta, škola, zdravotnícke zariadenie, polícia, 2 banky, športové zariadenia - športová hala, 2 ihriská, tenisové kurty, múzeum, galéria. Úrady v meste: Mestský úrad s odborom - stavebným, sociálnym, živnostenským, matrikou. Katastrálny úrad Plzeň-juh - detašované pracovisko, Úrad práce Plzeň-juh - detašované pracovisko, Okresní úrad - kontaktné miesto pre výplatu sociálnych dávok. V meste pôsobí cca 460 podnikateľských subjektov. Hlavné priemyselné odvetvia v regióne: ťažba dreva, ťažba štrku, spracovanie dreva, kovovýroba, výroba plastov, potravinárstvo, poľnohospodárstvo.
KRAPINSKE TOPLICE
Štát:  Chorvátsko
Hlavné mesto: Záhreb
www: www.krapinsketoplice.com

Krapinské Toplice je kúpeľné mesto ležiace v malom údolí, asi 14 kilometrov južne od Krapiny. Termálne pramene s teplotou vody 38-44 ° C boli známe už v rímskych časoch pod názvom Viva Aqua (voda života). Prvé plavecké bazény boli postavené na konci 18. storočia. V roku 1857, "horný a dolný prameň" kupuje Jakov Badel, ktorý v roku 1859 postavil prvý dom pre hostí "Curhaus" a v roku 1861 začala výstavba kúpeľov.

Na začiatku 20. storočia Krapinské Toplice začali fungovať ako kúpeľné stredisko, ktoré ponúka veľké množstvo služieb a zariadení pre turistov - telocvičňa, veľká reštaurácia, kaviarne, čitárne, tenisové kurty, vonkajší bazén a krásna promenáda. Centrálny mestský park, ktorý bol v tej dobe rekonštruovaný ponúka hudobný pavilón, pešiu prechádzku a reštaurácie. Počas tohto obdobia bola v meste Krapinské Toplice vybudovaná potrebná infraštruktúra.
HORE