Adresa: Sládkovičova č. 20, 963 01 Krupina
tel.: 0917 761 157, 0903 558 327
e-mail: muzeum@krupina.sk
https://www.facebook.com/people/M%C3%BAzeum-Andreja-Sl%C3%A1dkovi%C4%8Da-v-Krupine/100057572825925/
Pracovníci múzea:
PhDr. Miroslav Lukáč, PhD.
Mgr. Jana Fertšeková Melichová
Otvorené:
Utorok – Piatok, 9.00 – 16.00 hod.
Sobota – Nedeľa (pre vopred ohlásených návštevníkov)
Open:
Tuesday – Friday, 9.00 a. m. – 4.00 p.m.
Saturday – Sunday (only for visitors annouced in advance)
SLUŽBY POSKYTOVANÉ MÚZEOM
- prehliadky múzea, pivníc, stálych a dočasných výstav s príťažlivým výkladom
- špecializované výklady k životu a dielu Andreja Sládkoviča a E. M. Šoltésovej
- výklady o živote a diela šľachtiteľa ruží a lesmajstra Rudolfa Geschwinda
- špecializované výklady histórie mesta (vznik mesta, krupinské právo, strigy, symboly mesta - erb, pečať a vlajka mesta)
- rôzne prednášky pre školy a školské zariadenia (podľa dohody)
SPRIEVODCOVSKÁ ČINNOSŤ
- prehliadky mesta (námestie, kostol, park)
- prehliadky starého cintorína s výkladom
- prehliadky židovských domov a cintorína s výkladom
- prehliadky vojnových hrobov a pamätníkov v meste
ĎALŠIE SLUŽBY
- poradenstvo v oblasti výskumu predkov (genealógia)
- poradenstvo v oblasti realizácie monografií, publikácií a drobných tlačí
- poradenstvo a konzultácie pre žiakov a študentov pri písaní seminárnych, diplomových a ďalších kvalifikačných prác z oblasti dejín mesta Krupina, regiónov Hont a Zvolen a osobností Krupiny
VSTUPNÉ
Základné vstupné: 3,- EUR*
Zľavy: pre žiakov, študentov, ZŤP a dôchodcov
Sprievodcovské služby: 21,- EUR*
* Podrobne v cenníku vstupného a služieb
PREDAJ SUVENÍROV
Múzeum ponúka množstvo druhov suvenírov (pohľadnice, magnetky), ale aj publikácie z produkcie mesta Krupina, vrátane výnimočných kníh – napríklad básne Marína od Andreja Sládkoviča a iné.
STÁLA EXPOZÍCIA
Expozícia múzea s názvom Z HISTÓRIE KRUPINY je umiestnená na poschodí múzea s plochou viac ako 200 m². K jej realizácii sa pristúpilo v roku 1994 pri príležitosti 750. výročia udelenia privilégií slobodného kráľovského mesta. Tematicky je stála expozícia rozdelená do dvoch základných celkov - história mesta a literárna časť, ktorá je venovaná literárnym osobnostiam a rodákom Krupiny s dôrazom na život a dielo Andreja Sládkoviča a Eleny Maróthy-Šoltésovej. Významnú časť stálej expozície tvoria dejiny Krupiny, a to od najstaršieho osídlenia územia cez formovanie a vývoj mesta a jeho obyvateľstva. Vzhľadom na to, že ide o časovo dlhé obdobie, zmyslom expozície bolo priblížiť návštevníkom najvýznamnejšie udalosti z bohatej histórie mesta v rozpätí od 13. – 20. storočia.
PIVNICE
Pivnice múzea – krupinské podzemie – je od roku 2010 otvorené počas vybraných podujatí (Noc múzeí a galérií) a po realizácií niektorých úprav (schody a i.) je možné ich navštíviť v rámci prehliadky múzejnej expozície. Mesto Krupina a múzeum v tejto oblasti od roku 2021 spolupracuje s OZ Podzemie Krupiny.
DIGITÁLNA PRECHÁDZKA PO STOPÁCH V RODISKU SLÁDKOVIČA
Digitálna prechádzka mesta Po stopách Sládkoviča je návštevníkom k dispozícii od roku 2021. Začína sa na Svätotrojičnom námestí a Múzeum Andreja Sládkoviča je jedným zo 16 bodov tejto prechádzky, podobne ako Geschwindova záhrada ruží, ktorá je súčasťou areálu múzea. V rámci prehliadky je možné prostredníctvom QR kódov načítať alebo si aj vypočuť informácie o jednotlivých bodoch prechádzky. Autorom textov digitálnej prechádzky je pracovník múzea Miroslav Lukáč. Realizátorom zvukovej stopy v rámci projektov Po stopách a Kde to som? s QR kódmi je r65 studio, s.r.o. Krupina. Podrobnejšie informácie je možné nájsť na webstránke mesta Krupina: https://krupina.sk/po-stopach-v-rodisku-sladkovica
KRÁTKODOBÉ VÝSTAVY
Časť prízemných priestorov múzea (približne 60 m²) je vyčlenených na prezentáciu krátkodobých výstav. V našom múzeu ponúkame výstavy rôzneho zamerania od historických tém, národopisné výstavy spojené s prezentáciou obcí regiónu, cez prírodopisné a náučné výstavy, až po výtvarné a vedecko-technické témy výstav. Výstavy sú vhodným doplnkom školských osnov a popri stálej expozícii rozširujú a aktualizujú ponuku múzea. Každoročne je v múzeu nainštalovaných 6 – 8 dočasných výstav.
HISTÓRIA A SÚČASNOSŤ MÚZEA
Storočia si Krupinčania uchovávali kráľovské privilégia a dôležité listiny ako dôkazy veľkej histórie ich mesta a s hrdosťou, ale aj s dávkou opatrnosti ich skladovali v najbezpečnejších priestoroch radnice. Podľa archívnych materiálov pojem „múzeum“ pre našich krupinských predkov nebol cudzí už pred viac ako 100 rokmi, keď dal magistrát mesta v roku 1901 postaviť na mieste starej radnice budovu Mestského domu. Už vtedy sa v projektoch rátalo so samostatnou miestnosťou pre mestský archív a hneď vedľa s miestnosťou mestského múzea, kde boli neskôr vystavené vzácne predmety a písomnosti.
Snahy našich predkov sa v súčasnosti nedajú považovať za múzejnícku činnosť, predsa len tie základy boli pevné a bolo na čom budovať. Tak to asi cítili aj zakladatelia (väčšinou učitelia) terajšieho múzea, keď sa v roku 1956 zrodila myšlienka dosiahnuť zriadenie mestského múzea. Nasledovali jednania a administratívno-technické riešenia ohľadom priestorov múzea. V roku 1965 bolo Mestské múzeum v Krupine zaradené do siete múzeí na Slovensku a o dva roky neskôr bola aj schválená náplň múzea po predchádzajúcom preskúmaní Dr. J. Mjartanom zo Slovenskej akadémie vied v Bratislave.
Mestské múzeum Andreja Sládkoviča bolo slávnostne otvorené 29. novembra 1968. V ďalších rokoch sa rozširovali priestory múzea a v roku 1970 bola reinštalovaná pamätná izba Andreja Sládkoviča. Do kompetencie múzea patrila aj tzv. Izba revolučných tradícii (expozícia venovaná odboju a SNP) zriadená vo vidieckej usadlosti Šváb (po r. 1990 zrušená).
Rozhodnutím ONV vo Zvolene bolo dňom 1. januára 1978 krupinské múzeum začlenené pod Okresné múzeum vo Zvolene. V tom období bola plocha expozície Mestského múzea v Krupine 286,4 m² a zaevidovaných bolo 1 675 zbierkových predmetov. Ďalších 32 rokov malo Múzeum Andreja Sládkoviča v Krupine spoločnú históriu s Lesníckym a drevárskym múzeom vo Zvolene (predtým Okresné múzeum, potom Vlastivedné múzeum). Od roku 1997 sa zvolenské múzeum stalo špecializovaným Lesníckym a drevárskym múzeom (LDM) a krupinské múzeum jeho vysunutým pracoviskom. Od roku 2000 zriaďovateľom múzea bolo Ministerstvo pôdohospodárstva SR, ktoré od 1. januára 2006 zlúčilo LDM s Múzeom vo Svätom Antone. Presne po dvoch rokoch, 1. januára 2008 nastala nová delimitácia a LDM spolu s Múzeom A. Sládkoviča bolo pričlenené k Lesom SR, š.p. ako samostatné stredisko.
Prevádzka Múzea A. Sládkoviča pod novým zriaďovateľom bola neudržateľná už aj vzhľadom na poslanie a tematickú náplň múzea. Od roku 2005 prebiehali jednania s Mestom Krupina o možnosti udržania kontinuity múzea a prevzatí Múzea A. Sládkoviča do majetku a správy mesta. Úsilie sa vystupňovalo v druhej polovici roka 2009, kedy už hrozilo uzavretie a zrušenie krupinského múzea. Rozhodnutím Mestského zastupiteľstva dňa 24. marca 2010 bolo zriadené Múzeum Andreja Sládkoviča v Krupine, ako organizačná zložka mestskej rozpočtovej organizácie s názvom Kultúrne centrum a Múzeum Andreja Sládkoviča v Krupine, s platnosťou od 30. marca 2010. Stalo sa tak na 190. výročie narodenia básnika Andreja Braxatorisa-Sládkoviča. Múzeum bolo znovu slávnostne otvorené dňa 17. septembra 2010 v rámci Dní mesta Krupina.
HLAVNÉ ÚLOHY A ČINNOSTI MÚZEA
Hlavné úlohy múzea určuje štatút, schválený MsZ v Krupine dňa 24. marca 2010 pod č. 103/2010-MsZ s platnosťou od 30. marca 2010 a upravený nový s platnosťou od 1. júna 2014 (podrobne v prílohe). Jeho obsah bol zostavený podľa Zákona NR SR č. 206/2009 Z. z. o múzeách a galériách a o ochrane predmetov kultúrnej hodnoty.
ZBIERKOTVORNÁ ČINNOSŤ
Je určená štatútom múzea a príslušným zákonom. Cieľom múzea je zhromažďovať reprezentatívne (príznačné) predmety materiálnej a duchovnej kultúry mesta Krupina a širšieho regiónu - okresu Krupina (historického regiónu stredného a severného Hontu). Zbierky sa tiež získavajú darom od jednotlivcov.
VÝSKUMNÁ ČINNOSŤ
Vzhľadom na zameranie múzea sa výskum orientuje na históriu mesta Krupina a regiónu Hont, jednotlivé osobnosti, ďalej na menšiny a marginalizované rómske komunity. Múzeum spolupracuje i so súkromnými osobami a inštitúciami (knižnice, archívy, múzeá). V tomto smere majú pracovníci múzea rozvinutú spoluprácu so Štátnym archívom v Banskej Bystrici – pracoviskom Archív Zvolen, Lesníckym a drevárskym múzeom vo Zvolene, Slovenskou národnou knižnicou a Archívom literatúry a umenia SNK v Martine, Rímskokatolíckou cirkvou - Farnosťou v Krupine, Ev. a. v. cirkevným zborom v Krupine a MsÚ v Krupine a i.
PUBLIKAČNÁ ČINNOSŤ
Čiastočným výsledkom výskumov pracovníkov múzea sú výstavy, pripravované brožúry, letáky, ale aj články, publikácie a štúdie v domácich i zahraničných periodikách. Múzeum sa tak podieľa na šírení a popularizácii histórie mesta, rovnako i na propagácii mesta Krupina v tlačených i elektronických médiách. Vydané publikácie sú k dispozícii v múzeu, informačnom centre, ako aj na webe: https://krupina.sk/publikacie-v-ponuke-mesta
DOKUMENTAČNÁ ČINNOSŤ
Za jednu z najdôležitejších činností v rámci výskumu sa považuje fotodokumentácia vývoja mesta - napríklad architektúry, historickej zástavby, novostavieb, života mesta... Táto činnosť je úmerná finančným, technickým a personálnym možnostiam múzea.
Názov | Veľkosť a typ |
---|---|
Cenník vstupného | 196 kB [pdf] |
Cenník služieb | 33 kB [pdf] |
Štatút Múzea Andreja Sládkoviča v Krupine | 25 kB [pdf] |