V Múzeu Andreja Sládkoviča v Krupine sa uskutočnil predaj 0-eurovej bankovky

  • 02.7.2020
  • 1275x
  •   

Oddelenie kultúry a cestovného ruchu Mestského úradu v Krupine zabezpečilo prípravu a predaj 0-eurovej bankovky k 200. výročiu narodenia Andreja Braxatorisa-Sládkoviča. Predaj sa uskutočnil v sobotu dňa 27. júna 2020 – od 9.00 do 16.00 hodiny v priestoroch Múzea Andreja Sládkoviča v Krupine.

Múzeum Andreja Sládkoviča však záujemcovia a náruživí zberatelia obliehali už od pondelka, kedy prišiel ako prvý zberateľ z Kežmarku. V utorok nasledovali ďalší a v stredu sa ich pred múzeom sústreďovalo už okolo 25. Vo štvrtok sa ich počet strojnásobil a v piatok pri múzeu a v okolí prebývalo a stanovalo cca 200 zberateľov. A v nasledujúci deň prišli do Krupiny ďalší zberatelia, ktorí vytvorili živého hada takmer až po sochu A. Sládkoviča v mestskom parku.

V sobotu ráno pracovníci oddelenia kultúry a cestovného ruchu MsÚ v Krupine pripravili všetko potrebné – vystavili baner pred bránu, veľkorozmernú bankovku s motívom A. Sládkoviča v podbrání múzea a predaj sa mohol začať.

Do podbránia boli postupne púšťaní záujemcovia a do miestnosti iba po 2 maximálne pri dodržaní všetkých hygienických opatrení (dezinfekcia a rúško), pričom zamestnanci odd. kultúry predávali bankovky.

Najväčší záujem bol o 10,- EUR set, teda špeciálne autorské vydanie bankovky s reliéfom podpisu autora výtvarného návrhu Jozefa Česlu z Kežmarku, ktoré bolo vložené do papierového obalu so stručným textom o Sládkovičovi, ktorého autorom je historik múzea M. Lukáč, ktorý tiež spolupracoval pri príprave podkladov bankovky (fotografia múzea). V predaji ostalo takmer 170 kusov, pričom ďalšie veľmi žiadané boli bankovky s prítlačou anniversary (tzv. výročné), ktoré sa odlišovali od štandardných špeciálnou slepotlačou viditeľnou oproti svetlu či pod UV žiarením a s voľným okom viditeľnými 5 hviezdičkami. Tie boli v predaji v počte takmer 1000 kusov. Zamestnanci mesta návštevníkom ponúkli možnosť vybrať si ročníky (1940 – 2020). Do konca predajnej doby (do 16.00 hodiny) sa vypredal takmer celý náklad, ktorý bol k dispozícii, pričom na dopredaj ostalo približne 250 kusov.

Vytlačenie a dodanie bankovky pre mesto Krupina zabezpečila firma Nunofia, s.r.o. Banská Bystrica. Vzhľadom k tomu, že sa bankovky v priebehu troch dní vypredali, mesto Krupina plánuje vydať dotlač s cieľom pripraviť pre záujemcov dlhodobo dostupný a krásny suvenír reprezentujúci Andreja Braxatorisa Sládkoviča – osobnosť mesta Krupina, regiónu Hont i celého Slovenska.


Dr. M. Lukáč
historik múzea

Priložené fotografie
OkresKrupina
RegiónHont
KrajBanskobystrický
Počet obyvateľov7 890
Rozloha8 867 ha
Nadmorská výška262 m n.m.
Prvá písomná zmienka1 238
PrimátorIng. Radoslav Vazan
PSČ963 01
KRUPINA Počasie Projekty mesta Krupina Projekty mesta Krupina podporené BBSK Projekty mesta Krupina podporené BBSK Zasadnutia MsZ online GISPLAN mesta Krupina Live kamera mesta Krupina Projekty s podporou Európskej únie

Prostriedky zo štátneho rozpočtu na šport v rokoch 2019 - 2021: 200 000,-€

Audiovizuálny fond

Naturpack organizácia zodpovednosti výrobcov

© 2022. Webové sídlo funguje v testovacej prevádzke. Oficiálne bude spustené dňa 1.9.2021. Posledná aktualizácia stránky: 8.8.2022, 11:55