Týždeň česko-slovenskej vzájomnosti: Nová iniciatíva ZMOS na posilnenie družobných vzťahov medzi slovenskými a českými mestami

Od 28. októbra do 3. novembra 2024 sa uskutoční prvý ročník iniciatívy predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) pod názvom "Týždeň česko-slovenskej vzájomnosti" realizovanej s podporou Svazu měst a obcí Českej republiky (SMO ČR). Táto iniciatíva má za cieľ prehĺbiť a posilniť historické, kultúrne a spoločenské väzby medzi mestami a obcami na Slovensku a v Českej republike.

Do prvého ročníka sa zapojí 21 slovenských miest spolu so svojimi partnerskými mestami v Českej republike, ktorých je 26. Spoločne vyjadria podporu družobným vzťahom symbolickým aktom vyvesenia vlajok na budovách mestských a miestnych úradov v oboch krajinách. Tento krok podčiarkuje blízkosť medzi Slovenskom a Českom a zdôrazňuje význam medzinárodnej spolupráce v dnešnej dobe.

Historické súvislosti a vývoj česko-slovenských vzťahov

Zásadným momentom v týchto vzťahoch bola Martinská deklarácia, ktorá bola prijatá 30. októbra 1918 a v ktorej slovenskí predstavitelia vyhlásili vôľu Slovákov pripojiť sa k novovzniknutému Československu. Tento krok nasledoval krátko po vyhlásení vzniku Československej republiky 28. októbra 1918, čím vznikol spoločný štát Čechov a Slovákov. Oba tieto októbrové dátumy majú mimoriadny význam a predstavujú základný bod v moderných dejinách oboch národov. Po viac ako 70 rokoch spoločného štátu sa obe krajiny v roku 1993 rozdelili, no vzťahy medzi nimi ostali pevné, najmä na úrovni miest a obcí, ktoré pokračovali v partnerskej spolupráci.

Význam družobnej spolupráce v súčasnosti

Družobné vzťahy medzi mestami a obcami zohrávajú kľúčovú úlohu pri budovaní medzinárodných vzťahov na miestnej úrovni. Tieto partnerstvá prinášajú spoluprácu v oblastiach ako kultúra, vzdelávanie, turizmus, ekológia a regionálny rozvoj. Týždeň česko-slovenskej vzájomnosti je dôležitou príležitosťou na obnovenie týchto vzťahov, ktoré sú často prehliadané kvôli krízam posledných rokov, či už ide o ekonomické, sociálne alebo geopolitické výzvy.

Vyvesenie vlajok ako symbol česko-slovenskej blízkosti

Jedným z hlavných symbolických aktov tohto týždňa je vyvesenie vlajok krajín partnerských miest z Česka a Slovenska na budovách mestských či miestnych úradov. Tento jednoduchý, no mocný symbol má za cieľ pripomenúť historickú aj súčasnú blízkosť medzi našimi národmi.

Týždeň česko-slovenskej vzájomnosti je tak viac než len pripomienkou spoločnej histórie. Je to výzva na aktívnu spoluprácu medzi našimi mestami a obcami. Prostredníctvom družobných vzťahov môžeme spoločne čeliť súčasným výzvam a podporovať porozumenie a solidaritu medzi našimi krajinami.

ZMOS si tieto historické udalosti pripomenie 28. októbra 2024 na cintoríne v Černovej v Ružomberku, kde sa nachádza pamätník obetiam Černovskej tragédie z roku 1907. Táto udalosť, keď bolo pri násilnom zásahu uhorských žandárov proti miestnym obyvateľom zabitých 15 ľudí, sa stala symbolom slovenského národného hnutia a boja za práva Slovákov. Rovnako si ich v tento deň pripomenie aj v Matici slovenskej v Martine, kde bola 30. októbra 1918 prijatá Martinská deklarácia, ktorá potvrdila vôľu Slovákov k spolužitiu v spoločnom štáte s Čechmi.

Tieto miesta sú hlboko späté s historickými udalosťami, ktoré formovali česko-slovenské vzťahy a tieto významné udalosti našich dejín tvoria základ pre vznik Týždňa česko-slovenskej vzájomnosti, ktorý ZMOS organizuje s cieľom pripomenúť si historického prepojenia a spoluprácu Slovenska a Česka.

Priložené fotografie
OkresKrupina
RegiónHont
KrajBanskobystrický
Počet obyvateľov7 890
Rozloha8 867 ha
Nadmorská výška262 m n.m.
Prvá písomná zmienka1 238
PrimátorIng. Radoslav Vazan
PSČ963 01
KRUPINA Počasie Projekty mesta Krupina Projekty mesta Krupina podporené BBSK Projekty mesta Krupina podporené BBSK Zasadnutia MsZ online GISPLAN mesta Krupina Live kamera mesta Krupina Projekty s podporou Európskej únie

Prostriedky zo štátneho rozpočtu na šport v rokoch 2019 - 2021: 200 000,-€

Fond na podporu športu

Audiovizuálny fond

Naturpack organizácia zodpovednosti výrobcov

© 2024. Posledná aktualizácia stránky: 30.10.2024, 14:29