Svetelný signál znova nad Krupinou...

  • 27.3.2023
  • 2148x
  •   

....zasvietil vďaka spolupráci OOCR Stredné Slovensko, Mestu Krupina – oddeleniu kultúry, cestovného ruchu a športu a oddeleniu komunálnych služieb. Myšlienkou iniciátorov projektu Pohronská hradná cesta bolo spojiť tieto opevnené miesta svetelnými signálmi (2021), k čomu sa už v druhom ročníku pridala aj Vartovka (2022) nad Krupinou a v tomto roku aj Bzovík a tiež bývalá vartovka na vrchu Urpín nad Banskou Bystricou.

Po úvodných slovách pri krupinskej Vartovke o 18.00 hod. pripomenul historik múzea dr. M. Lukáč 150-ročnú históriu protiosmanských bojov a spôsoby, akými sa tieto signály odovzdávali. Potom Krupinčania z Vartovky zasvietili smerom na Sitno, skadiaľ signalizovali najprv na Žakýl, a potom na Krupinu. Krupinský signál smeroval najprv na Sitno, a potom na Bzovícky hrad, skadiaľ signál opätovala miestna „posádka“ do Krupiny. Početná účasť Krupinčanov, aj Nekrupinčanov (tento ročník obohatili návštevníčky z Bratislavy i z ďalekého Talianska), svedčí o dobrej propagácii a dobrej myšlienke podujatia. Signál pripomína takmer 150 ročnú históriu protiosmanských (protitureckých) bojov v historickej banskej oblasti, v Krupine a aj v Honte. Veríme, že tradícia podujatia bude pokračovať aj budúci rok s ešte vyššou účasťou.

Dr. M. Lukáč


Priložené fotografie
OkresKrupina
RegiónHont
KrajBanskobystrický
Počet obyvateľov7 890
Rozloha8 867 ha
Nadmorská výška262 m n.m.
Prvá písomná zmienka1 238
PrimátorIng. Radoslav Vazan
PSČ963 01
KRUPINA Počasie Projekty mesta Krupina Projekty mesta Krupina podporené BBSK Projekty mesta Krupina podporené BBSK Zasadnutia MsZ online GISPLAN mesta Krupina Live kamera mesta Krupina Projekty s podporou Európskej únie

Prostriedky zo štátneho rozpočtu na šport v rokoch 2019 - 2021: 200 000,-€

Fond na podporu športu

Audiovizuálny fond

Naturpack organizácia zodpovednosti výrobcov

© 2024. Posledná aktualizácia stránky: 21.6.2024, 08:38