Spoznali sme víťazov ankety Osobnosť športu 2023

  • 14.3.2024
  • 305x
  •   

V stredu 13. marca sme v priestoroch sobášnej siene mestského úradu s potešením odovzdali titul Osobnosť športu mesta Krupina za rok 2023 siedmim jednotlivcom a jednému kolektívu v rôznych kategóriách.  Návrhy boli podané jednotlivými športovými klubmi a občanmi mesta za dlhodobé športové úspechy ocenených športovcov a najmä dosiahnutými výsledkami v roku 2023 v kategórii športovec, ako i dlhodobými výbornými výsledkami v kategórii tréner.

Pod záštitou primátora mesta Krupina Ing. Radoslava Vazana, viceprimátorky mesta a predsedníčky Komisie Človek človeku - ZPOZ, Mgr. Anny Borbuliakovej v spolupráci s predsedom Komisie pre školstvo, mládež, kultúru, šport a verejný poriadok Mgr. Martinom Seleckým ocenili najúspešnejších krupinských športovcov, ktorí dosiahli výnimočné úspechy a víťazstvá na domácej i medzinárodnej scéne.

Sme veľmi radi, že máme v našom meste množstvo talentovaných a šikovných športovcov, ktorí na sebe pracujú a ktorých šport tak napĺňa. Srdečne im gratulujeme a prajeme veľa ďalších úspechov a radosti zo športu.

Medzi ocenenými športovcami a športovými kolektívmi za rok 2023 sa nachádzajú títo športoví reprezentanti, ktorým srdečne gratulujeme:

Ján Kyseľ - nominácia Krupinský tenisový klub

Ocenený za vzornú reprezentáciu mesta Krupina a dosiahnuté vynikajúce športové výsledky v tenise a mimoriadne zásluhy pre rozvoj tenisu.

Ján Kyseľ má 72 rokov. V roku 1983 spolu s Jozefom Tršom, Mariánom Plózerom a Vladimírom Babiakom založil Krupinský tenisový klub. V prvých rokoch tenisový klub fungoval ako samostatný oddiel na báze trénovania, až kým sa v  roku 1990  nestal súčasťou Podpoliansko-hontianskej tenisovej ligy, ktorej súčasťou je doteraz.

Členom družstva KTK Krupina A a neskôr B bol p. Kyseľ dlhých 26 rokov a 3 roky bol aj vedúcim družstva.
V roku 1992 a 1996 bol na 38. mieste v rebríčku ligy okresov Detva, Zvolen a Krupina z celkového počtu 300 registrovaných tenistov a veľmi pekný úspech dosiahol aj na tenisových turnajoch.

V roku 2011 skončil na turnaji v dvojhrách na veľmi peknom 4. mieste a v rokoch 2013 a 2015 vo štvorhrách takisto na 4. mieste. Aktívnu kariéru ukončil v roku 2016 ako 65-ročný.

Mgr. Viera Uramová - občiansky návrh

Ocenená za vzornú reprezentáciu mesta Krupina a dosiahnuté vynikajúce športové výsledky v stolnom tenise a mimoriadne zásluhy v trénerskej činnosti

Mgr. Viera Uramová pochádza z Krupiny. Stolnému tenisu sa venuje od 13 rokov a to aj pod vedením legendárneho trénera Viliama Sýkoru staršieho. Už v začiatkoch v kategórii starších žiačok dosahovala medailové umiestnenia na majstrovstvách Stredoslovenského kraja a rôznych súťažiach.  Hrávala na turnajoch TOP 12 na Slovensku. V období vysokoškolského štúdia bola členkou  krupinského stolnotenisového oddielu v kategórii žien, ktorý hral prvoligovú súťaž v rámci Slovenska.
Pritom získala
-    1. miesto na Majstrovstvách Banskobystrického kraja v r. 2006 v stolnom tenise a tenise, 
-    1. miesto Slovensko 2006 v tenise a
-    2. miesto Slovensko 2006 v stolnom tenise

V roku 2007 postúpila na Majstrovstvá Európy

Od roku 2012 začala trénovať deti stolný tenis, čo realizuje až doteraz.

Pravidelne organizuje turnaje pre žiakov v oblasti Krupinska a mesta Krupina ako i turnaje pre dospelých napr. Mestskú ligu Viliama Sýkoru v súťaži družstiev.

V roku 2018 začala hrať na celoslovenských turnajoch v stolnom tenise veteránov v kategórii žien. V štvorhre  p. Máriou Verónyovou získali 2 x 1.miesto v roku 2018, 2. miesto v roku 2019 a 2 miesto  aj v roku 2022.

Samuel Fürhoffer – nominácia Atletický klub Krupina

Ocenený za vzornú reprezentáciu mesta Krupina a dosiahnuté vynikajúce športové výsledky v atletike.

Samuel Fürhoffer  má 14 rokov.  Atletike sa venuje od roku 2017, kedy začal navštevovať atletický klub v Krupine a absolvoval aj prvé preteky. Atletika ho veľmi baví, pretože ponúka možnosť výberu rôznych športových disciplín.

Veľmi úspešný bol pre neho rok 2022 kedy získal

-    Na majstrovstvách Slovenska v Martine vo viacboji získal  3. miesto
-    5x titul majstra Stredoslovenského atletického zväzu a to 2x v behu na 600m, v behu na 60m, v behu 150m a v skoku do diaľky.

V roku 2022 začal trénovať skok o žrdi. Ihneď sa dostavil úspech, keď na  Majstrovstvách SR starších žiakov v tejto disciplíne  získal bronzovú medailu a  na Majstrovstvách SR dorastencov obsadil 4. priečku.

Na konci halovej sezóny 2023 na Majstrovstvách SR starších žiakov vo viacboji  sa umiestnil na 5. mieste.
Na Majstrovstvách SR juniorov v behu na 800m si zlepšil osobný rekord a aj na Majstrovstvách SR v behu na 300m zabehol svoj osobný rekord pod 40 sekúnd.

Maroš Lihocký - občiansky návrh

Ocenený za vzornú reprezentáciu mesta Krupina a dosiahnuté vynikajúce športové výsledky v parabedmintone.

Maroš Lihocký má 30 rokov, narodil sa a žije v Krupine.

V roku 2023 získal na  1. Medzinárodných majstrovstvách Slovenska v parabedmintone
-    bronzovú medailu v dvojhre a
-    bronzovú medailu v štvorhre v kategórii WH2

Historicky prvého medzinárodného turnaja v parabedmintone, sa zúčastnilo celkovo 21 hráčov zo Slovenska, Čiech a Poľska.
Pán Maroš Lihocký si pri autonehode poranil chrbticu v driekovej časti a skončil na invalidnom vozíku. Vďaka cvičeniu a rehabilitáciám si rozhýbal  a spevnil nohy dostatočne na to, aby vedel s pomocou barlí kúsok prejsť.  

Po ťažkom  úraze nevedel, čo bude nasledovať,  ale vďaka dobrým ľuďom  a rodine, ktorí mu poradili a pomohli, našiel  pre seba spôsob uplatnenia a činnosť, ktorá sa dá aj napriek telesnému znevýhodneniu robiť. Pán Lihocký nešportoval aktívne od detstva, a až na podnet kamaráta vyskúšal bedminton.  Dospel tak k poznaniu, že  je dôležité neodmietať nové veci, pretože až po vyskúšaní zistíme, či nám  pôjdu.

Aj táto jeho skúsenosť bola dôvodom, prečo sa stal motivátorom v projekte Sme si rovní, aby aj on niekomu pomohol a poradil v ťažkej situácii.

Lea Vicianová - nominácia Klub ELITE DANCE STUDIO Krupina

Ocenená za vzornú reprezentáciu mesta Krupina v tanečnom športe a dosiahnuté vynikajúce výsledky.

Lea Vicianová  má 13 rokov. Tancu sa venuje už 4. rok. V klube ELITE DANCE STUDIO v Krupine na jej tréningy dohliadajú športové trénerky Mgr. Bronislava Výbohová a Bc. Nikola Bukovčanová, ktoré vytvárajú aj choreografiu tanečno-gymnastických zostáv.  Najlepšie výsledky dosiahla ako členka duo formácie, gymnastickej formácie a tanečnej skupiny.

V sezóne 2023 získala viacero ocenení na celoslovenských a medzinárodných súťažiach:

3x 1. miesto na súťaži EUROPEAN FINAL Siofok, v kategóriách skupina, gymnastická skupina a duo a 3. miesto v skupine
2x 1. miesto na Majstrovstvách Slovenskej republiky v skupine a formácii – Tanečná skupina roku 2023
3x 1. miesto v Kvalifikačnej súťaži na EU pohár v skupine, gymnastickej skupine a duu.
2x 1. miesto na Slovenskom pohári Levice v skupine a gymnastickej skupine
1. miesto – Celoslovenské kolo Žiar nad Hronom vo formácii.

Alžbeta Zelmanová - nominácia Karate klub Krupina

Ocenená za vzornú reprezentáciu mesta Krupina v karate a dosiahnuté vynikajúce športové výsledky.

Alžbeta Zelmanová  má 13 rokov. Karate sa venuje od prvého ročníka ZŠ a na jej tréningy dohliada Mgr. Ľubomír Výboch.  V roku 2022 sa stala členkou výberu talentovanej mládeže U14, kde sú najlepší karatisti Slovenska vo veku 13-14 rokov.  

Rok 2023 bol pre ňu významným účasťou na zahraničných súťažiach v Maďarsku, Chorvátsku, Taliansku atď. ako i tréningom vo Švajčiarsku so švajčiarskou reprezentáciou, ale najmä jej pódiovými umiestneniami, ktorých bolo spolu 13, z toho  3 medzinárodné.

Podarilo sa jej získať 5 zlatých medailí, 2 strieborné a 6 bronzových medailí.
V slovenských pohároch vo svojej kategórii nazbierala najviac bodov a stala sa tak absolútnou víťazkou Slovenského pohára v kategórii kumite dievčatá 12-13 rokov nad 52 kg pokročilé. Sezónu tak zavŕšila ziskom Slovenského pohára a 3. miestom na Majstrovstvách Slovenska.

Jakub Bellák - občiansky návrh

Ocenený za vzornú reprezentáciu mesta Krupina a dosiahnuté vynikajúce športové výsledky – získanie titulu Majstra Európy v klasickom silovom trojboji v kategórii dorastenci.

Jakub Bellák má 17 rokov, býva v Krupine a je študentom 3. ročníka Gymnázia Andreja Sládkoviča v Krupine. Silovému trojboju sa venuje od roku 2021. Je organizovaný v Klube silového trojboja vo Zvolene  a v Slovenskej asociácii fitness, kulturistiky a silového trojboja.

Silový trojboj je šport pozostávajúci z troch disciplín – drep, tlak na lavičke a mŕtvy ťah.  Jakub Bellák  je majstrom Európy v klasickom silovom trojboji. Na Majstrovstvách Európy dorastencov a juniorov v Budapešti  získal zlato (1. miesto) v mŕtvom ťahu v novom svetovom rekorde 290,5 kg a titul Majstra Európy v silovom trojboji v celkovom  súčte bodov. 

Súčasne v drepe získal striebornú medailu za 247,5 kg a v tlaku na lavičke tiež striebro za 155 kg. Všetko sú to nové národné rekordy.
Vynikajúco sa mu darilo aj v roku 2022, keď získal:

Dve  1. miesta na Majstrovstvách Slovenska  a to v klasickom tlaku na lavičke a v klasickom silovom trojboji
1.    miesto na medzinárodnej súťaži Grand Prix Slovakia v silovom trojboji a 2. miesto v absolútnom hodnotení za národný rekord v trojboji a národný rekord v klasickom mŕtvom ťahu a
2.    miesto na Majstrovstvách Európy v klasickom silovom trojboji v mŕtvom ťahu

Rok 2023 bol pre neho ešte úspešnejší,  keď okrem už hore spomínaného titulu Majstra Európy  získal:
zlato  na Majstrovstvách Slovenska v silovom trojboji dorastencov a juniorov za národný rekord v trojboji a národný rekord v mŕtvom ťahu;
1.    miesto na Majstrovstvách Slovenska v klasickom tlaku na lavičke v kategórii dorastenci
1.    miesto na súťaži v klasickom tlaku na lavičke za národný rekord
a dve strieborné medaily za Majstrovstvách Európy dorastencov a juniorov v silovom trojboji za drep a tlak na lavičke.

Volejbalové družstvo mladších žiačok- nominácia Volejbalový klub Krupina

1.    Lenka Tvrdošinská – kapitánka
2.    Michaela Dadová
3.    Dominika Daxnerová
4.    Hana Franková
5.    Viktória Greňová
6.    Táňa Hrnčárová
7.    Marcela Knappová
8.    Lenka Kráľová
9.    Kira Levchenko
10.    Sofia Petrášová
11.    Sára Priškinová
12.    Alexandra Sliacka
13.    Michaela Šťastná

Ocenené za vzornú reprezentáciu mesta Krupina a dosiahnuté vynikajúce športové výsledky vo volejbale.

-  7. miesto na Majstrovstvách Slovenskej republiky mladších žiačok.

Turnaj sa odohral v dvoch základných skupinách. Dievčatá sa stretli v skupine so súperkami z Pezinka, Levíc, Sniny a Žiaru nad Hronom. Naše reprezentantky vyhrali zápasy s následným  majstrom Slovenskej republiky - Žiarom nad Hronom a nad Sninou. Napriek tomu, že nepostúpili do prvej štvorky, porazili súperky so Senice a tak sa umiestnili na peknom 7. mieste.


Priložené fotografie
OkresKrupina
RegiónHont
KrajBanskobystrický
Počet obyvateľov7 890
Rozloha8 867 ha
Nadmorská výška262 m n.m.
Prvá písomná zmienka1 238
PrimátorIng. Radoslav Vazan
PSČ963 01
KRUPINA Počasie Projekty mesta Krupina Projekty mesta Krupina podporené BBSK Projekty mesta Krupina podporené BBSK Zasadnutia MsZ online GISPLAN mesta Krupina Live kamera mesta Krupina Projekty s podporou Európskej únie

Prostriedky zo štátneho rozpočtu na šport v rokoch 2019 - 2021: 200 000,-€

Fond na podporu športu

Audiovizuálny fond

Naturpack organizácia zodpovednosti výrobcov

© 2024. Posledná aktualizácia stránky: 22.4.2024, 13:22