Spomienka na 79. výročie SNP

  • 30.8.2023
  • 5358x
  •   
Dňa 29. augusta sme si pripomenuli 79. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania, no v meste Krupina sme sa uskutočnila spomienka o niečo skôr. V pondelok 28. augusta o 11.00 hodine sa začala slávnostným položením vencov primátorom mesta Krupina Ing. Radoslavom Vazanom, ďalej zástupcom Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Alexejom Evplovom, zástupcom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov MO Krupina – tajomníčkou Máriou Sečkárovovou, zástupcom Únie vojnových veteránov z Krupiny pplk. v.z Mgr. Ing. Branislavom Krajčom a ďalšími zástupcami Klubu vojenských výsadkárov SR majorom v.v. Mgr. Vladimírom Schneiderom, des. v.v. Mgr. Ivanom Bartošom a nadrotm. v.v. Štefanom Bariakom. Padlých v SNP si uctili aj členovia MO SZPB Karasieva Stepanova v Krupine, obyvatelia mesta a zamestnanci MsÚ v Krupine. Primátor a hostia položili vence k pamätnej tabuli vojenských obetí z Krupiny, k pamätnej tabuli venovanej pplk. Viktorovi Alexandrovi Karasiovovi-Stepanovovi a k pamätníku kpt. Georgesa de Lannurien na Svätotrojičnom námestí.

Po zaznení hýmn sa prihovoril primátor mesta a zástupca ruskej ambasády. Po skončení slávnostného aktu člen výsadkárov odovzdal čatárovi v.v. Tiborovi Tišťanovi, ktorý býva t.č. v Krupine, Pamätnú medailu od Klubu výsadkových veteránov Holešov. Neskôr zástupcovia mesta, SZPB MO Karasieva Stepanova Krupina, Únie vojnových veteránov a Klubu vojenských výsadkárov SR a niektorí obyvatelia mesta položili vence k pamätníku slovenských vojakov a partizánov z radov Partizánskeho zväzku Alexandra Nevského na Švábe, ktorí zahynuli po útoku nemeckých jednotiek 18. októbra 1944. Vo večerných hodinách od 19.00 hodiny program pokračoval zapálením Vatry SNP pri Vartovke za účasti primátora a obyvateľov mesta Krupina.

Dr. M. Lukáč

Priložené fotografie
OkresKrupina
RegiónHont
KrajBanskobystrický
Počet obyvateľov7 890
Rozloha8 867 ha
Nadmorská výška262 m n.m.
Prvá písomná zmienka1 238
PrimátorIng. Radoslav Vazan
PSČ963 01
KRUPINA Počasie Projekty mesta Krupina Projekty mesta Krupina podporené BBSK Projekty mesta Krupina podporené BBSK Zasadnutia MsZ online GISPLAN mesta Krupina Live kamera mesta Krupina Projekty s podporou Európskej únie

Prostriedky zo štátneho rozpočtu na šport v rokoch 2019 - 2021: 200 000,-€

Fond na podporu športu

Audiovizuálny fond

Naturpack organizácia zodpovednosti výrobcov

© 2024. Posledná aktualizácia stránky: 17.5.2024, 12:45