Otvorenie ďalšej časti expozície mučiacich predmetov v Múzeu A. Sládkoviča v Krupine

  • 09.5.2024
  • 381x
  •   

V piatok 3. mája 2024 v rámci Otvorenia brán mesta Krupina (3. ročník) o 18:00 hod. bola slávnostne otvorená rozšírená Expozícia mučiacich predmetov. V prvej etape, ktorá bola realizovaná v roku 2022 bolo vyhotovených 13 mučiacich predmetov (nože, lomihnát, tabuľka a i.), v aktuálnej - druhej etape pribudli ďalšie 4 predmety (dereš, klietka, drevený kôň a španielska čižma). Autori týchto predmetov pracovali so železom a s drevom. Dereš realizoval pán Alojz Oravec zo Bzovíka, španielsku čižmu a klietku i s dreveným brvnom a reťazami vyhotovil kováč Róbert Žúbor z Krupiny a dreveného koňa spracoval Miroslav Ustaník firma Dekornament z Hriňovej.

Na otvorení sa okrem pracovníkov múzea zúčastnili primátor mesta Ing. Radoslav Vazan, poslanci Zastupiteľstva BBSK dr. Ján Beljak (podpredseda BBSK za rozvoj), Mgr. Maroš Skopal a Ing. Ján Šufliarský, zároveň prednosta MsÚ v Krupine a zástupca OOCR Stredné Slovensko dr. Jaroslav Jagoš. Po úvodných slovách a prestrihnutí pásky, historik múzea a autor námetu sprevádzal návštevníkov v novej expozícii. Expozíciu II podporilo OOCR Stredné Slovensko sumou 9.810,- Eur a Mesto Krupina prispelo z vlastného rozpočtu sumou 1090,- Eur. Realizácia projektového zámeru podporuje návštevnosť Múzea Andreja Sládkoviča v Krupine, pretože prezentácia obdobia mučenia a upaľovania „bosoriek“ v Krupine a procesov so zločincami s použitím tortúry, ktoré sa skončilo až v 18. storočí, je pre mnohých ľudí veľkým lákadlom.

Do Krupiny sa tak navrátil kus histórie mesta, ktorá zvyšuje atraktivitu samotného múzea a prispeje k rozvoju cestovného ruchu. Projekt spracovala Ing. Dajana Belláková z oddelenia projektového manažéra MsÚ Krupina. Predmety bolo možné realizovať vďaka spolupráci so Slovenským národným múzeom – Etnografickým múzeom, ktoré poskytlo historické fotografie mučiacich predmetov krupinskému múzeu.

Dr. M. Lukáč – Ing. D. Belláková

Priložené fotografie
OkresKrupina
RegiónHont
KrajBanskobystrický
Počet obyvateľov7 890
Rozloha8 867 ha
Nadmorská výška262 m n.m.
Prvá písomná zmienka1 238
PrimátorIng. Radoslav Vazan
PSČ963 01
KRUPINA Počasie Projekty mesta Krupina Projekty mesta Krupina podporené BBSK Projekty mesta Krupina podporené BBSK Zasadnutia MsZ online GISPLAN mesta Krupina Live kamera mesta Krupina Projekty s podporou Európskej únie

Prostriedky zo štátneho rozpočtu na šport v rokoch 2019 - 2021: 200 000,-€

Fond na podporu športu

Audiovizuálny fond

Naturpack organizácia zodpovednosti výrobcov

© 2024. Posledná aktualizácia stránky: 12.7.2024, 13:52