Mestské lesy, s.r.o Krupina sa zapojili do realizácie cezhraničného projektu

Mestské lesy, s.r.o Krupina sa spolu s ďalšími odbornými partnermi zapojili do realizácie cezhraničného projektu podporeného programom Interreg Maďarsko-Slovensko. Projekt s názvom Zvyšovanie ekologickej udržateľnosti dubových lesov prostredníctvom prírode blízkeho obhospodarovania založeného na experimentálnom výskume nesie akronym #oakadapt a jeho cieľom je navrhnúť a realizovať nové prístupy v obhospodarovaní dubových lesov v prospech ich biodiverzity a odolnosti voči klimatickej zmene. Výška príspevku z Európskej únie pre Mestské lesy dosahuje 319 200 EUR.

Lesy majú veľký potenciál pri zmierňovaní klimatických zmien. Okrem prínosu pre ľudskú spoločnosť poskytujú životný priestor mnohým organizmom, a preto chránia biodiverzitu. Prebiehajúce environmentálne zmeny však zhoršujú stav ekosystémov, znižujú plnenie ich ekosystémových služieb a ohrozujú ich udržateľnosť. Kľúčovú úlohu v odolnosti voči klimatickým zmenám zohráva lesné hospodárstvo, keďže veľká väčšina lesov v Európe je obhospodarovaná. Týka sa to predovšetkým dubových lesov, ktoré sa využívajú po stáročia a v súčasnosti vykazujú výrazný pokles biodiverzity spojený s globálnymi environmentálnymi zmenami.

Mestské lesy, s.r.o v hľadaní možností o zachovanie dubín začali realizovať od 1. októbra vyššie zmienený projekt, ktorý má za cieľ zvýšiť adaptačný potenciál dubových lesov pomocou opatrení vychádzajúcich z najnovších vedeckých poznatkov. Rozvoj vhodných prístupov manažmentu, ktoré zvyšujú odolnosť lesov a podporujú biodiverzitu, sú ústredným bodom súčasného aplikovaného ekologického výskumu. Vedci z Technickej univerzity vo Zvolene a Centra ekologického výskumu (Ökológiai Kutatóközpont) experimentálne skúmajú účinky rôznych lesníckych zásahov na lesnú mikroklímu, biodiverzitu, rast a regeneráciu stromov. V rámci projektu budú pokračovať v experimentoch a výsledky transformovať do lesníckej praxe v pohraničných regiónoch lesov mesta Krupina na Slovensku (Mestské lesy s.r.o., Krupina), a Prírodného parku Budakeszi v Maďarsku (Pilisi Parkerdő Zrt.). V rámci projektu budú vyvinuté a aplikované nové prístupy a techniky, ktoré využijú výhody a princípy prírode blízkeho obhospodarovania lesov. Okrem hospodárskych zásahov budú v spolupráci s odborníkmi z Národného lesníckeho centra a spoločnosti Real Forest s.r.o. pripravované nové programy a modely pre ekologicky udržateľné hospodárenie. Národné lesnícke centrum bude poskytovať aj službu zdieľania dát a informácií odrážajúcich priaznivý stav biodiverzity lesov pred environmentálnymi zmenami. Takéto informácie a databázy podporia rozhodovanie založené na znalostiach a spoluprácu partnerov. Výsledky projektu budú široko rozšírené medzi zainteresované strany, vrátane vzdelávania, ochrany prírody a lesníckeho sektora a poskytnú dôležitý príklad pre budúce klimaticky inteligentné lesníctvo.

Cezhraničná spolupráca prináša rôzne benefity nielen partnerským organizáciám a obyvateľom obidvoch krajín, ale aj lesom na obidvoch stranách hranice. Partnerské organizácie sa inšpirujú osobitnými prístupmi vo výskume a obhospodarovaní lesov. V rámci projektu budú partnerom z Maďarska sprístupnené napríklad informácie o historickom stave dubových lesov, ktorými disponuje Národné lesnícke centrum. Pre partnerov budú cenným materiálom poskytujúcim prehľad o stave biodiverzity dubín v minulosti, ktorú formovali rovnaké prístupy vo využívaní lesa a krajiny v Uhorsku. Naopak, partneri zo Slovenska sa môžu inšpirovať dlhoročnými skúsenosťami v obhospodarovaní dubín a prístupmi ku inventarizácii lesov v oblasti Prírodného parku Budakeszi.

Projekt je v súčasnosti na začiatku riešenia. Partneri absolvovali úvodné stretnutia, ktoré zhŕňali diskusiu o projektových aktivitách a oboznámenie sa s východiskami jednotlivých partnerov. Zástupcovia Mestských lesov Krupina a Pilíšskeho parku prezentovali svoje manažmentové postupy zamerané na zmenu štruktúry lesov a posilnenie zastúpenie duba v porastoch a problémy, ktorým čelia v dôsledku pôsobenia klimatickej zmeny, vysokým stavom raticovej zveri a iným faktorom.

Koruny dubov prepúšťajú dostatok svetla aj pre bylinné druhy rastúce v podraste, vďaka čomu je rozmanitosť rastlín v dubových lesoch vysoká. Spolu s rôznymi mikrobiotopmi, ako mŕtve drevo alebo dutiny v stromoch, to vyhovuje mnohým ďalším druhom organizmov. Človek však dubiny po stáročia využíval, a tak je vysoká biodiverzita dubín naviazaná aj na historické formy obhospodarovania.

V rámci projektu sa vedci, ale aj lesníci z praxe, vzájomne inšpirujú a navrhujú spôsoby obhospodarovania lesov pre zvýšenie ich biodiverzity, odolnosti voči klimatickým zmenám, a to pri zachovaní ostatných dôležitých funkcií lesa.

Priložené fotografie
OkresKrupina
RegiónHont
KrajBanskobystrický
Počet obyvateľov7 890
Rozloha8 867 ha
Nadmorská výška262 m n.m.
Prvá písomná zmienka1 238
PrimátorIng. Radoslav Vazan
PSČ963 01
KRUPINA Počasie Projekty mesta Krupina Projekty mesta Krupina podporené BBSK Projekty mesta Krupina podporené BBSK Zasadnutia MsZ online GISPLAN mesta Krupina Live kamera mesta Krupina Projekty s podporou Európskej únie

Prostriedky zo štátneho rozpočtu na šport v rokoch 2019 - 2021: 200 000,-€

Fond na podporu športu

Audiovizuálny fond

Naturpack organizácia zodpovednosti výrobcov

© 2025. Posledná aktualizácia stránky: 21.2.2025, 12:40