Spomienka na 77. výročie SNP

  • 03.9.2021
  • 791x
  •   

Dňa 27. augusta sme si pripomenuli 77. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania (29. august 1944). O 10.00 hodine sa začalo hymnickou piesňou a slávnostným položením vencov vďaky primátorom mesta Krupina Ing. Radoslavom Vazanom, ďalej zástupcom pridelenca obrany pri Veľvyslanectve Ruskej federácie na Slovensku Alexandrom Zadorozhnym, ďalej zástupcom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov MO Krupina JUDr. Jánom Mojžišom, riaditeľom Obvodného oddelenia PZ v Krupine Mjr. Mgr. Miroslavom Ľuptákom, zástupcom Únie vojnových veteránov z Krupiny Ing. Mgr. Branislavom Krajčom, ako aj členmi Únie nadporučíkom v.v. Romanom Vištiakom a podpráporčíkom v.v. Jurajom Macekom z Banskej Štiavnice. Padlých v SNP si uctili aj členovia MO SZPB v Krupine, obyvatelia mesta a zamestnanci MsÚ v Krupine.

Vence položili k pamätnej tabuli vojenských obetí z Krupiny, k pamätnej tabuli venovanej pplk. Viktorovi Alexandrovi Karasiovovi-Stepanovovi a napokon k pamätníku kpt. Georgesa de Lannurien na Svätotrojičnom námestí. Po zaznení hýmn Ruskej federácie a Slovenskej republiky zástupcovia mesta a ambasády vo svojich príhovoroch prítomným pripomenuli význam Povstania a príspevok Červenej armády na oslobodení Slovenska. Po skončení slávnostného aktu na námestí zástupcovia mesta, SZPB, Únie vojnových veteránov a obyvateľov Krupiny položili vence k pamätníku 7 hrdinov z radov Partizánskej brigády Alexandra Nevského na Švábe, ktorí zahynuli počas ofenzívy nemeckých jednotiek 18. októbra 1944 na Valachu a na Švábe.

Vo večerných hodinách od 19.00 hodine program pokračoval slávnostným zapálením partizánskej vatry za účasti primátora mesta, zástupcu ruskej ambasády, SZPB na Stražaváre pri strážnej veži Vartovka. Na podujatí sa hojne zúčastnili aj obyvatelia mesta Krupina.

PhDr. Miroslav Lukáč

Priložené fotografie
OkresKrupina
RegiónHont
KrajBanskobystrický
Počet obyvateľov7 890
Rozloha8 867 ha
Nadmorská výška262 m n.m.
Prvá písomná zmienka1 238
PrimátorIng. Radoslav Vazan
PSČ963 01
KRUPINA Počasie Projekty mesta Krupina Projekty mesta Krupina podporené BBSK Projekty mesta Krupina podporené BBSK Zasadnutia MsZ online GISPLAN mesta Krupina Live kamera mesta Krupina Projekty s podporou Európskej únie

Prostriedky zo štátneho rozpočtu na šport v rokoch 2019 - 2021: 200 000,-€

Fond na podporu športu

Audiovizuálny fond

Naturpack organizácia zodpovednosti výrobcov

© 2023. Posledná aktualizácia stránky: 9.6.2023, 12:52