Po niekoľkotýždňovej absencii 12 m vysokého podpolianskeho kríža, ktorý bol inštalovaný pred 12 rokmi na Bočkayho námestí, sa vrátil späť a dňa 3. novembra 2024 bol slávnostne požehnaný. Vzhľadom na to, že farby, ktoré na ne použil autor kríža Jozef Ďurica z Raticovho vrchu v Hriňovej, už vybledli, rozhodlo sa o jeho oprave. Nové farby oživili motívy, zdobiace kríž a vďaka pomoci sponzorom a viacerých zainteresovaným, sa môžeme z krásneho výsledku tešiť aj dnes.
Ešte v roku 2012 strom na kríž (v lokalite Široké lúky v mestských lesoch) vyhliadol, spílil a aj doviezol dnes už nebohý Milan Greňo. V Hriňovej ho vyhotovil a vyzdobil Jozef Ďurica s rodinou, a vďaka ďalším, ktorí sa pričinili o jeho obnovu a znovu inštaláciu, sa môže skvieť v plnej kráse na svojom pôvodnom mieste. V tejto súvislosti je potrebné poďakovať pánovi prednostovi Jánovi Šufliarskému, ďalej vedúcemu oddelenia komunálnych služieb MsÚ v Krupine Radoslavovi Pakšimu, konateľovi MsL s.r.o. Krupina Jozefovi Capuliakovi, transport a osadenie zabezpečujúcim Stanislavovi Tvrdošinskému, ďalej Braňovi Maliniakovi a Jánovi Necpalovi. Podobne ako v roku 2012 kríž požehnal Mons. Marián Bublinec, t.č. správca rímskokatolíckej farnosti v Krupine.
Na slávnostnom požehnaní v nedeľu 3. novembra o 11.30 hod. sa okrem autora a reštaurátora kríža p. Ďuricu s rodinou, zúčastnil aj p. farár Štefan Gallik, ktorý sa prítomným krátko prihovoril, ďalej kňaz a historik Pavol Párničan, poslanci MsZ v Krupine, farníci a obyvatelia mesta Krupina. Pamätná tabuľka s textom „Dedičstvo otcov, zachovaj nám Pane“, odkazuje na kresťanské a kultúrne dedičstvo našich predkov, ktoré sa uchováva aj vďaka cirkvi a zanieteným ľuďom aj dnes. Kríž okrem kresťanstva, odkazuje aj na ovocinárstvo, vinohradníctvo a krásu ruží, ako aj na spojenie Podpoľania a Krupiny (erby oboch miest) na Slovensku (štátny erb), keď sa od druhej polovice 19. storočia veľká časť obyvateľov Detvy, Hriňovej a iných obcí od 19. do začiatku 20. storočia, sťahovala na dolnú zem a tiež do Krupiny. O tom svedčia nielen historické zápisy, ale aj priezviská rodín, dedených až do súčasnosti.
Dr. M. Lukáč