78. výročie ukončenia II. svetovej vojny

  • 15.5.2023
  • 136x
  •   
V piatok 12. mája 2023 sme si pripomenuli 78. výročie konca II. svetovej vojny (8. máj 1945). Počas najväčšej vojny v dejinách ľudstva zahynulo viac ako 60 miliónov ľudí a do bojov sa zapojili desiatky národov a štátov. Pietny akt kladenia vencov sa uskutočnil v Parku Andreja Sládkoviča pri Pamätníku obetiam I. a II. svetovej vojny o 11.00 hodine.

Počas znenia pochodovej huby zástupca mesta – primátor Ing. Radoslav Vazan, prednosta MsÚ Ing. Ján Šufliarský, zástupcovia Veľvyslanectva Ruskej federácie na Slovensku Alexej Evplov a Andrej Baraškin, ďalej bývalý veľvyslanec Slovenskej republiky v Ruskej federácii, Ukrajine a Bielorusku doc. Jozef Migaš, primátor mesta Dudince PaedDr. Dušan Strieborný, starosta obce Lišov Mgr. Marián Školník, ďalej predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Karasieva Stepanova v Krupine JUDr. Ján Mojžiš, zástupcovia Únie vojnových veteránov pplk. v.z. Ing. Mgr. Branislav Krajč a npr. v.v. Roman Vištiak, položili k pamätníku vence a po pietnom akte aj zapálili symbolické svetlá, vyjadrujúce spomienku na obete vojny.

Po zaznení hýmn Ruskej federácie a Slovenskej republiky sa prítomným prihovorili primátor mesta Ing. Radoslav Vazan, ktorý pripomenul množstvo obetí vojny i 216 Krupinčanov, ktorým je venovaný pamätník v Parku Andreja Sládkoviča. Po ňom krátko informoval o postoji veľvyslanectva k vojne a uchovávaniu tradícií Andrej Baraškin. Na pietnom akte sa zúčastnili aj študenti SOUOaŠ a Gymnázia A. Sládkoviča v Krupine, členovia SZPB a obyvatelia Krupiny. Zástupcovia mesta, veľvyslanectva, mesta Dudince a obce Lišov, ako aj SZPB a Únie vojnových veteránov si uctili obete z radov Červenej armády a Kráľovskej rumunskej armády aj pri pamätníkoch a vojnových hroboch na starom cintoríne.

Dr. M. Lukáč

Priložené fotografie
OkresKrupina
RegiónHont
KrajBanskobystrický
Počet obyvateľov7 890
Rozloha8 867 ha
Nadmorská výška262 m n.m.
Prvá písomná zmienka1 238
PrimátorIng. Radoslav Vazan
PSČ963 01
KRUPINA Počasie Projekty mesta Krupina Projekty mesta Krupina podporené BBSK Projekty mesta Krupina podporené BBSK Zasadnutia MsZ online GISPLAN mesta Krupina Live kamera mesta Krupina Projekty s podporou Európskej únie

Prostriedky zo štátneho rozpočtu na šport v rokoch 2019 - 2021: 200 000,-€

Fond na podporu športu

Audiovizuálny fond

Naturpack organizácia zodpovednosti výrobcov

© 2023. Posledná aktualizácia stránky: 9.6.2023, 12:52