Spomienka na 77. výročie SNP

Dňa 27. augusta sme si pripomenuli 77. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania (29. august 1944). O 10.00 hodine sa začalo hymnickou piesňou a slávnostným položením vencov vďaky primátorom mesta Krupina Ing. Radoslavom Vazanom, ďalej zástupcom pridelenca obrany pri Veľvyslanectve Ruskej federácie na Slovensku Alexandrom Zadorozhnym, ďalej zástupcom Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov MO Krupina JUDr. Jánom Mojžišom, riaditeľom Obvodného oddelenia PZ v Krupine Mjr. Mgr. Miroslavom Ľuptákom, zástupcom Únie vojnových veteránov z Krupiny Ing. Mgr. Branislavom Krajčom, ako aj členmi Únie nadporučíkom v.v. Romanom Vištiakom a podpráporčíkom v.v. Jurajom Macekom z Banskej Štiavnice. Padlých v SNP si uctili aj členovia MO SZPB v Krupine, obyvatelia mesta a zamestnanci MsÚ v Krupine.

Vence položili k pamätnej tabuli vojenských obetí z Krupiny, k pamätnej tabuli venovanej pplk. Viktorovi Alexandrovi Karasiovovi-Stepanovovi a napokon k pamätníku kpt. Georgesa de Lannurien na Svätotrojičnom námestí. Po zaznení hýmn Ruskej federácie a Slovenskej republiky zástupcovia mesta a ambasády vo svojich príhovoroch prítomným pripomenuli význam Povstania a príspevok Červenej armády na oslobodení Slovenska. Po skončení slávnostného aktu na námestí zástupcovia mesta, SZPB, Únie vojnových veteránov a obyvateľov Krupiny položili vence k pamätníku 7 hrdinov z radov Partizánskej brigády Alexandra Nevského na Švábe, ktorí zahynuli počas ofenzívy nemeckých jednotiek 18. októbra 1944 na Valachu a na Švábe.

Vo večerných hodinách od 19.00 hodine program pokračoval slávnostným zapálením partizánskej vatry za účasti primátora mesta, zástupcu ruskej ambasády, SZPB na Stražaváre pri strážnej veži Vartovka. Na podujatí sa hojne zúčastnili aj obyvatelia mesta Krupina.

PhDr. Miroslav Lukáč

Priložené fotografie


Vytlačené z webovej stránky https://www.krupina.sk/
Stránku vytvorilo r65 studio s.r.o., J.Mikulku 7, 963 01, Krupina, www.r65studio.sk / 0908 519 314.
Obsah generuje redakčný systém AdministriX.